Jak wybrać odpowiednia bieżnię do biegania w domu? Na co zwrócić uwagę?

Lubisz biegać ale na dworze pada deszcz, jest nieznośny upał lub mróz? Alternatywą na trudne warunki atmosferyczne może być bieganie w domu – wystarczy zakupić tylko odpowiedni sprzęt.

Odpowiedni, czyli jaki? Najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie bieżnia elektryczna. Co może Cię zdziwić: badania pokazują, że korzystanie z bieżni może być dużo zdrowsze od biegania tradycyjnego na wolnym powietrzu. O czym mowa? Przede wszystkim o stawach, które na bieżni poddawane są znacznie mniejszym obciążeniom, zwłaszcza jeżeli porównamy to do biegania po asfalcie. Bieżnia pozbawiona jest jakichkolwiek nierówności, a także umożliwia dostosowania obciążeń– to także nie jest bez znaczenia dla Naszych stawów. Brzmi zachęcająco, prawda? Zastanawiasz się więc: tylko jaką bieżnię wybrać? Spośród tylu możliwych opcji nie wiadomo która będzie dla Ciebie najlepsza.    Nie martw się. Podpowiemy Ci jaką bieżnię do biegania wybrać, jak prawidłowo z niej korzystać i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

  

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych bieżni elektrycznych, ale należy pamiętać o tym, że praktycznie każdy model przeznaczony jest do innego biegania. Bieżnie dzielą się przede wszystkim na bieżnie komercyjne czyli takie jakie możemy zobaczyć na siłowni, oraz niekomercyjne – do użytku na potrzeby domowe i właśnie o takich bieżniach piszemy w tym artykule. W zależności od częstotliwości ćwiczeń i jej użytkowników przed zakupem należy zrobić dokładny rekonesans i poznać dostępne modele, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie Wam dokonać udanej inwestycji. UWAGA! Nie polecamy jednak kupowania sprzętu w marketach – zdecydowanie lepiej sprawdzają się bieżnie sprawdzonych firm, które mają w swojej ofercie profesjonalny sprzęt wykorzystywany m.in. w klubach fitness. Bieżnie przede wszystkim różnią się konstrukcją oraz parametrami. Oprócz „gadżetów” umilających nam ćwiczenia oraz aspekty wizualne przy wyborze bieżni powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę podstawowe parametry, które wpływają na jej pracę.

Parametry silnika oraz prędkość maksymalną – mają ogromne znaczenie dla działania urządzenia. W bieżniach dostępnych na rynku sportowym są dwie grupy silników:pierwsza to urządzenia, których moc znamionowa silnika nie przekracza 2 KM (KM to ilość koni mechanicznych, czyli moc silnika danej bieżni – im większa liczba tym analogicznie większa moc oraz prędkość silnika).Druga grupa to silniki, których moc jest większa niż 2 KM. Maksymalna prędkość bieżni z pierwszej grupy osiąga do 16 km/h, w drugiej grupie prędkość może uzyskać nawet 20 km/h. Producenci bieżni w opisach parametrów podają bardzo często dwie wartości silnika (np. 1,8/3 KM). Pierwsza z nich to znamionowa moc silnika (inaczej nazywana jako ciągła lub stała), natomiast druga wartość to maksymalna moc, którą silnik może osiągnąć, ale chwilowo. Bardzo ważne jest by zawsze zwracać uwagę na pierwszą (tę mniejszą) ponieważ to ona wskazuje rzeczywistą wartość ciągłej mocy silnika.

Nachylenie pasa bieżni – potocznie nazywany również auto kątem lub incline pozwala dostosować pas biegowy do kondycji oraz możliwości sportowych użytkownika. Mówiąc potocznie, pozwala nam chodzić lub biegać pod górkę. Jest to bardzo ciekawa opcja dla osób przygotowujących się do biegów lub wycieczek górskich. W przypadku bieżni elektrycznych maksymalny kąt nachylenia może wynosić nawet 20 stopni. W zależności od wybranego modelu, regulacja kąta nachylenia może być manualna lub automatyczna. Regulacja manualna oznacza iż ustawiamy kąt ręcznie zazwyczaj przy pomocy stalowego bolca, natomiast automatyczna regulacja pozwala na zmianę kąta z poziomu panelu sterującego nie przerywając treningu.

Powierzchnia biegania – ma duży wpływ na nasz komfort oraz bezpieczeństwo ćwiczeń. Wielkość pasa biegowego (powierzchnia biegania) określa jego wymiary, długość i szerokość. Pas może mieć wymiary od 40 x 100 cm, aż do 58 x 145 cm. Przy wyborze bieżni szczególnie trzeba zwrócić uwagę na długość pasa ponieważ użytkownik musi dopasować go do siebie m.in. do swojego wzrostu, długości nóg oraz wagi np. dla użytkowników o przeciętnym wzroście odpowiedni będzie pas o długości około 115-120 cm i szerokości 42-48 cm. Jest to bardzo ważna kwestia, źle dobrana pod siebie bieżnia, ze zbyt małą powierzchnią treningową sprawi, że ćwiczenia mogą się dla Nas stać uciążliwe.

Maksymalne obciążenie – u każdego użytkownika będzie inne, dlatego trzeba pamiętać o tym, że nie każda bieżnia będzie odpowiednia  dla osób, których waga przekroczyła 100 kilogramów. Przy niektórych modelach bieżni zdarza się, że maksymalne obciążenie wynosi od 100 do 110 kg. Jeżeli użytkownik ma problemy i walczy z nadwagą, też powinien wziąć pod uwagę tę zależność. Przed zakupem powinniśmy dowiedzieć się jaka jest nośność bieżni, która Nas interesuje oraz czy nasza waga mieści się w widełkach podanych przez producenta. Zbytnie obciążenie bieżni wpłynie na jej żywotność, pracę silnika, zużycie pasa oraz amortyzatorów. Niektóre bieżnie elektryczne z mocnym silnikiem umożliwiają trening użytkownikom o wadze nawet do 150 kg. Jest jeszcze jedna zależność: bieżnie w niższej cenie będą miały analogicznie mniejszy zakres nośności –  najczęściej wynosi do 100 kg. Natomiast im cena będzie wyższa, tym nośność bieżni zwiększy się – niektóre modele mają nośność nawet do 200 kg.

Ile zainwestować w zakup bieżni? 

Teorię już znacie, więc w praktyce wystarczy tylko kupić bieżnię. Po tylu informacjach pojawia się jednak nowe pytanie: ile warto wydać na bieżnię? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, czego tak naprawdę oczekujecie od bieżni i na jakich efektach Wam zależy. Jeżeli  bieżnia ma umożliwić Ci trenowanie rekreacyjnie i w zupełności wystarczy Ci prosty przyrząd do truchtu – szukaj swojej bieżni w najprostszych modelach, ich cena będzie oscylować w okolicach 1000 złotych. Jeżeli jednak bieżnia ma być dla Ciebie sprzętem codziennego użytku warto rozważyć zakup modelu ze średniej półki aby podnieść komfort swoich treningów, jest to wydatek w zakresie 1500-2500 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wysyłka 24h

Oferujemy szybką i ubezpieczoną wysyłkę kurierską w 24h.

Zwroty

Bezpieczne zwroty do 14 dni od momentu otrzymania produktu.

Gwarancja

Bezproblemowa 2-letnia gwarancja na wszystkie produkty.

Bezpieczne Zakupy

Bezpieczeństwo zakupów gwarantowane przez Certyfikat SSL.