Jak regulować pas swojej bieżni? Konieczny element konserwacji sprzętu.

Zgodnie z zapowiedzią, przygotowaliśmy dla Was artykuł związany z regulacją pasa biegowego. Niezależnie od Waszego doświadczenia, te informacje przydadzą się każdemu biegaczowi i szczęśliwemu posiadaczowi naszych bieżni. 😊

Poruszamy tę kwestię, ponieważ jest ona wciąż dość niejasna dla wielu z Was, co zauważyliśmy po ilości zgłoszeń na ten temat – i słusznie! Kto pyta nie błądzi.

Równie jak smarowanie, jest to bardzo istotna czynność, którą powinno się wykonywać w celu konserwacji Waszych sprzętów w domu. Raz na jakiś czas trzeba smarować bieżnię, o czym wspominaliśmy w poprzednim artykule, ale trzeba pamiętać o regulacji i naciągnięciu pasa, ponieważ on też jest mocno eksploatowanym elementem – naturalnym jest więc, że może się czasem przesunąć lub delikatnie rozciągnąć. To zupełnie normalne zjawisko, nie ma się czym martwić.

Spieszymy z pomocą i specjalnie dla Was wyjaśniamy!

Rozciągnięcie lub nieoczekiwane przemieszczanie się pasa może powodować jego ślizganie się na rolkach, a co za tym idzie – zacinanie pod stopami. Zdecydowanie nie jest to efekt jakiego oczekujemy od treningu na bieżni, tak więc jak temu zaradzić? W takim przypadku należy go po prostu delikatnie naciągnąć.

Jak to zrobić?

Dowiecie się czytając krótką instrukcję poniżej, ponieważ zależy nam na odpowiedniej i kompleksowej opiece nad naszymi klientami i ich urządzeniami – stąd też pomysł na artykuł o tak szczegółowym wątku.

Regulacja pasa odbywa się głównie za pomocą obracania dwóch śrub z tyłu bieżni przy użyciu klucza ampulowego dołączonego do zestawu. Można dla ułatwienia zrobić to gdy pas bieżni jest podniesiony.

 

Obrót w lewo – luzowanie

Obrót w prawo – naciąganie

 

 

W pierwszej kolejności, należy sprawdzić czy pas jest równo naciągnięty – musi się znajdować centralnie po środku. Jeśli jest bliżej któregoś boku bieżni, należy postępować według niżej wskazanego schematu pamiętając, że pas ustawi się dopiero po kilku pełnych przewinięciach przez rolki, co oznacza: po każdym obrocie śruby trzeba chwilę poczekać i sprawdzić, czy regulacja była wystarczająca:

 

  1. Ustawić prędkość bieżni na mniej więcej 6-8km/h.
  2. Jeśli pas bieżni jest bliżej prawej strony, obrócić prawą śrubę regulującą o 1/4 obrotu w prawo, a następnie obrócić lewą śrubę regulacyjną o 1/4 obrotu w lewo
  3. Jeśli pas bieżni jest bliżej lewej strony, obrócić lewą śrubę regulacyjną o 1/4 obrotu w prawo, a następnie obrócić prawą śrubę regulującą o 1/4 obrotu w lewo
  4. Jeśli pas jest już na środku, można przystąpić do regulacji jego napięcia.

Regulacja napięcia pasa powinna odbywać się równomiernie po obu stronach bieżni.

Proponujemy na początek:

  • pół obrotu w prawo (lewa i prawa strona bieżni)
  • następnie sprawdzenie, czy napięcie pasa jest odpowiednie – najlepiej po prostu się przejść lub przebiec

Jeśli pas się pod naszym ciężarem nie zacina to znaczy, że regulacja jest wystarczająca. W razie potrzeby powtórzyć.

 

 

Uwaga!

Jeśli pas bieżni jest zbyt luźny, hamuje to zjawisko ślizgu bieżni podczas biegu. Jeżeli jednak

jest zbyt ciasny, może zmniejszyć wydajność silnika i powodować ścieranie się walca oraz pasa

bieżni. Bieżnia jest odpowiednio wyregulowana, jeżeli podniesienie jej pasa (na środku deski biegowej) jest możliwe na wysokość ok. 50 – 70mm.

 

Zajmuje to tylko chwilę, a znacznie usprawnia działanie Waszych bieżni, a jednocześnie wydłuża ich żywot i oczywiście zapobiega szybkiemu zużywaniu się. Naprawdę warto w miarę regularnie sprawdzać swój sprzęt i o niego dbać.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Wam konserwację Waszych bieżni. Jak widzicie, wcale nie jest to skomplikowany proces, a daje naprawdę dużo satysfakcji z przyszłych treningów.

Pamiętajcie, że zawsze można się z nami skontaktować jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy to dotyczące samej konserwacji, czy też użytkowania. Chętnie pomożemy i doradzimy 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wysyłka 24h

Oferujemy szybką i ubezpieczoną wysyłkę kurierską w 24h.

Zwroty

Bezpieczne zwroty do 14 dni od momentu otrzymania produktu.

Gwarancja

Bezproblemowa 2-letnia gwarancja na wszystkie produkty.

Bezpieczne Zakupy

Bezpieczeństwo zakupów gwarantowane przez Certyfikat SSL.