Czemu systematyczna aktywność fizyczna jest tak ważna?

 

Sport to zdrowie – wiadomo! Systematyczne ćwiczenia naprawdę mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ciało i umysł. Jednak czy wiemy w zasadzie czemu? Czemu tak ważna jest regularna aktywność fizyczna? Co nam to daje? Kilka całkiem niezłych powodów do wprowadzenia ćwiczeń do swojej rutyny znajdziecie w poniższym artykule 😊

 

Przede wszystkim – redukcja stresu! Żyjemy w takich czasach, że tego naprawdę nam nie brakuje. Za stres odpowiedzialny jest taki hormon jak kortyzol. Odpowiada on za poziom stresu jaki odczuwamy – im wyższy poziom kortyzolu w organizmie, tym bardziej się stresujemy. W tej sytuacji aktywność fizyczna jest nieoceniona, bo wykonywana regularnie zdecydowanie obniża poziom kortyzolu i zmniejsza napięcie nerwowe. To też pomaga stać się bardziej odpornym na inne sytuacje stresowe w przyszłości. Ogólnie sport zdecydowanie pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Pomagają w tym endorfiny, ale też właśnie zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego czy lęku.

 

Niski poziom kortyzolu wpływa pozytywnie nie tylko na naszą głowę, ale i ciało. Układ immunologiczny wzmacnia się przy obniżonym poziomie hormonu stresu i lepszej pracy serca, na którą ma wpływ systematyczna aktywność fizyczna. Co za tym idzie? Większa odporność!

 

Ruch również zwiększa sprawność mózgu i poprawia zdolność uczenia się. Podczas ćwiczeń zwiększa się ekspresja białek odpowiedzialnych za prawidłowe działanie układu nerwowego, co znacznie usprawnia nasze funkcje poznawcze i reguluje funkcjonowanie neuroprzekaźników oraz wzmacnia odbiór wszelkich sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Wtedy mózg nie tylko jest lepiej ukrwiony i odżywiony, ale też nasze funkcje poznawcze są usprawnione, przez co lepiej przyswajamy wszelkie informacje 😊

 

 

Oprócz pozytywnych aspektów dotyczących naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia, sport oczywiście genialnie wpływa na nasze ciało. Regularny ruch niesamowicie poprawia naszą sprawność, wytrzymałość i elastyczność ciała. Podczas ćwiczeń wzmacniamy mięśnie, przy czym jednocześnie poprawia się wydolność naszych narządów i organizm jest w stanie lepiej funkcjonować na co dzień. Zwiększa nam się ilość tkanki mięśniowej, jest ona lepiej ukrwiona i jednocześnie bardziej wytrzymała przy jakichkolwiek obciążeniach. Aktywność fizyczna też zwiększa wydzielanie tzw. mazi stawowej, która poprawia pracę naszych stawów. Dodatkowo, nawet minimalny wzrost tkanki mięśniowej powoduje, że nasza skóra jest bardziej napięta i elastyczna.

 

Do zdrowotnych korzyści płynących z systematycznych ćwiczeń na pewno możemy zaliczyć poprawę postury dzięki wzmocnionym mięśniom i kościom, co powoduje też łagodzenie np. bólu pleców; regulację ciśnienia krwi czy też obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. Poprawia się też krążenie co powoduje dotlenienie komórek w naszym organizmie.

 

 

Sport warto uprawiać również dla samego siebie, samooceny i poprawy swojego nastroju. Podczas ćwiczeń fizycznych wzrasta poziom tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin. To właśnie one odpowiadają za nasze poczucie radości. Co za tym idzie? Wiara w to, że możemy, że nam się udało, że zrobiliśmy ten trening – to sprawia, że poprawia się nastrój i samoocena skacze w górę.

 

Powiemy tak, ćwiczyć zawsze warto, chociażby dla zdrowia, ale ta satysfakcja – niezastąpione uczucie, dla którego naprawdę warto się ruszyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wysyłka 24h

Oferujemy szybką i ubezpieczoną wysyłkę kurierską w 24h.

Zwroty

Bezpieczne zwroty do 14 dni od momentu otrzymania produktu.

Gwarancja

Bezproblemowa 2-letnia gwarancja na wszystkie produkty.

Bezpieczne Zakupy

Bezpieczeństwo zakupów gwarantowane przez Certyfikat SSL.