Alternatywa dla treningu biegowego zimą

Gdy pogoda za oknem nie sprzyja, warunki wręcz uniemożliwiają wykonanie efektywnego treningu na powietrzu, nie musimy rezygnować z biegowej aktywności. Wystarczy tylko odrobina fantazji, której biegaczom nie brakuje.

Pogoda na trening jest teoretycznie zawsze. Wystarczy, że się odpowiednio ubierzemy i wyjść pobiegać możemy praktycznie w każdych warunkach. Jednak różnica pomiędzy „pobieganiem”, a wykonaniem efektywnego treningu jest dość znaczna. Zła pogoda uniemożliwia często wykonanie zakładanych wcześniej ćwiczeń bez uszczerbku na technice lub dystansie oraz np. tempie biegu.  Dlatego do treningu należy podchodzić racjonalnie i w przypadku jedynie zaliczenia jednostki w kalendarzu ćwiczeń, warto ją nieco zmodyfikować, aby była bardziej wartościowa i przy okazji stanowiła nowy bodziec.

Potrzeba matką wynalazku

Proponujemy alternatywne rozwiązanie dla treningu siły biegowej. W mrozie, błocie, porywistym wietrze strugach deszczu czy śnieżnej zamieci, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest znacznie większe o tej porze roku – znacznie trudniej wykonać ten techniczno-siłowy trening należycie. Na szczęście skipy, podbiegi, marsze i podskoki można robić w różnych sceneriach np. na klatce schodowej. 

Bieganie po schodach doczekało się już wielu równych cyklów zawodów, mamy także w tej konkurencji mistrza Europy, Piotra Łobodzińskiego. Schody działają niejako przeciw grawitacji i są zdrowe dla naszych stawów jeżeli przemieszczamy się pod górę, dodatkowo angażują także w znacznie większym stopniu nasze mięśnie nóg; czworogłowy, brzuchaty łydki oraz pośladkowy. Na schodach możemy wykonać zarówno trening kondycyjny, który ma za zadanie podnieść nasze tętno, jak również trening siłowy, który zmęczy nasze nogi. W pewnym stopniu możemy sobie zafundować także oba te trening w jednym – wszystko zależy od przerw wypoczynkowych.

Trening interwałowy na schodach

Znajdujecie się na klatce schodowej. Najpierw oszacujcie swoje możliwości. Postarajcie się bez zatrzymania wbiec na 4 piętro w dość szybkim tempie, oczywiście na pierwszym miejscu stawiając na bezpieczeństwo, nie zaś na zawrotną prędkość. Jeżeli nie stanowi to żadnego problemu, schodzicie i od razu wykonujecie następną serię – przerwą będzie marsz w dół. Wasz trening powinien trwać mniej więcej tyle ile wasz tradycyjny trening interwałowy – jeżeli wykonujecie 8 do 10 odcinków to wykonajcie 8 do 10 wbiegnięć na górę. Wysokość wbiegania jest oczywiście umowna,  wszystko zależy od możliwości i warunków (nie każdy ma w okolicy 8-10 piętrowy blok) – chodzi o zachowanie proporcji i czasu treningu. Taka aktywność mocno zaangażuje wasz układ oddechowy, a dodatkowo wasze mięśnie zostaną pobudzone nowym bodźcem, zapracują na wyższym niż zwykle poziomie 

 

 

Trening siły biegowej

W jej skład oprócz rozgrzewki na schodach w ramach początkowego biegu w terenie, wchodzą imitacje ćwiczeń wykonywanych na powietrzu. 

Będzie to:

  • Wbieganie z wysokim uniesionym kolanem – SKIP A
  • Wchodzenie po kilka stopni – marsz wypadami
  • Wskakiwanie co jeden stopień – podskoki obunóż 
  • Wskakiwanie na jednej nodze (raz jedna, raz druga noga) – podskoki naprzemienne 

Cały zestaw oprócz początkowego wbiegnięcia powinniście wykonać od 4 do 6 razy na przerwach wypoczynkowych, czyli takich, po których uspokoi się już wasze tętno. Wówczas rozpoczynacie kolejną serię. Liczba pokonywanych pięter będzie zależeć od indywidualnego poziomu. Pamiętajcie, że po pierwszej serii możecie czuć się dobrze, jednak z każdą kolejną zmęczenie waszym mięśni będzie narastać. W okresie zimowym, możecie stosować taką alternatywę w swoim treningu i w żadnym wypadku nie odbija się to w sposób negatywny na wiosennej formie. Będzie ciekawym, dodatkowym impulsem do postępu.

Bieżnia elektryczna w domu

Tego typu trening nie zastąpi oczywiście długiego rozbiegania czy szybszego treningu biegowego np. biegu ciągłego w drugim zakresie tętna (tempo startowe). Jeśli mieszkasz w Polsce, gdzie pogoda potrafi być naprawdę paskudna przez większość jesieni i zimy zastanów się nad zakupem bieżni elektrycznej. Dzięki temu Twoje treningi pozostaną regularne, a Ty  Pozwoli to nam utrzymać zakładane wcześniej tempo. Sprawdź najpopularniejsze modele naszych bieżni. 

Sprawdź porady dla początkujących biegaczy na naszym blogu.
Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości Trirent.pl 

Wysyłka 24h

Oferujemy szybką i ubezpieczoną wysyłkę kurierską w 24h.

Zwroty

Bezpieczne zwroty do 14 dni od momentu otrzymania produktu.

Gwarancja

Bezproblemowa 2-letnia gwarancja na wszystkie produkty.

Bezpieczne Zakupy

Bezpieczeństwo zakupów gwarantowane przez Certyfikat SSL.