Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Koniec roku to dla wielu osób czas podsumowania i wyznaczenia sobie celów na nowy rok. Odkreślamy dotychczasowe niepowodzenia grubą kreską i przy blasku fajerwerków szepczemy pod nosem nasze ambitne plany na kolejny rok, obiecując sobie w myślach — tym razem NAPRAWDĘ mi się uda. Według statystyk, aż 77% Polaków kontynuuje tradycję noworocznych postanowień, jednak aż 92% z nas zapomina o wyznaczonym celu przed upływem pierwszego kwartału. Co zrobić, żeby osiągnąć to o czym marzysz i zrealizować swoje postanowienia noworoczne?


Zapisz swoje postanowienia noworoczne

jak zaplanować postanowienia noworoczne


Według tradycji postanowienia najczęściej składamy w Sylwestra, często dokładnie wtedy, kiedy wskazówki wybijają 12:00. Przyznajmy to sobie szczerze — to najgorsza możliwa pora na wymyślanie pomysłów na nowe cele życiowe. Bez czasu na przemyślenia, podekscytowani panującą wokół atmosferą i często pod wpływem alkoholu rzucamy słowa na wiatr i, jak bezlitośnie pokazują statystyki, zapominamy o nich zaledwie po kilku miesiącach.

Dużo lepszym pomysłem jest poświęcenie kilkudziesięciu minut na spokojne przemyślenie naszych działań i zachowań z zeszłego roku i wyznaczenie konkretnego celu na tej podstawie. Zapisanie postanowienia noworocznego znacznie zwiększa szansę na jego realizację. Kartkę z przemyśleniami i nowym celem możesz powiesić w widocznym miejscu — na lodówce lub nad biurkiem, tak aby codziennie przypominać sobie o obranej drodze.


Postanowienia noworoczne a metoda SMART

Metoda wyznaczania celów SMART znana jest managerom i biznesmenom. W tym pięciostopniowym systemie planowania najlepsze jest to, że jest zupełnie darmowy! Nie potrzebujesz do niego żadnego szkolenia, a zapisanie swojego postanowienia noworocznego według zasad SMART, zdecydowanie zwiększa Twoje szanse na sukces. O co w tym chodzi?

SMART to akronim pochodzący od angielskich słów Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound. Według tej metody podczas wyznaczania celu musisz określić go w pięciu kategoriach. Twoje postanowienie noworoczne powinno być:

 

Skonkretyzowane, czyli jasno określone np. ‘schudnę 7 kilogramów’ zamiast ‘będę mieć lepszą sylwetkę’.

Mierzalne — czyli wyrażony w sposób, który możesz łatwo zmierzyć np. ‘będę spędzać 2.5 godziny tygodniowo na aktywności fizycznej’ zamiast ‘będę się więcej ruszać’.

Osiągalny — nie ma nic gorszego, niż nierealistyczny cel, który jest nie do osiągnięcia i Cię frustruje! Wybierz postanowienie, które jest w Twoim zasięgu np. ‘będę biegać 45 minut bez zadyszki’ zamiast ‘pokonam trasę podwójnego Ironmana’

Istotny — cel ma być ważny dla CIEBIE, nie dla koleżanek, rodziny czy followersów na Twoim Instagramie. Twój cel może brzmieć ‘schudnę 4 kilogramy, żeby zmieścić się w cekinowy kostium w stylu lat 70-tych’ jeśli tylko to jest dla Ciebie ważne!

Określony w czasie — wyznacz sobie konkretną datę realizacji celu i najlepiej od razu podziel go na etapy np. ‘schudnę 2 kilogramy do marca, a potem kolejne 2 do kwietnia’


Szczupła sylwetka i lepsze zdrowie to najpopularniejsze postanowania noworoczne


Wszystkie cele w poprzednim akapicie dotyczą sylwetki lub formy fizycznej. Nie bez powodu! Zrzucenie kilogramów i zadbanie o zdrowie to jeden z najczęściej stawianych sobie celów na nowy rok kalendarzowy. Co zrobić, żeby zrealizować postanowienia noworoczne, osiągnąć wymarzoną sylwetkę, mniej chorować i mieć energię na cały dzień? No cóż, nie odkryjemy Ameryki pisząc, że najlepszą metodą na osiągnięcie w 2022 sylwetkowego lub zdrowotnego postanowienia noworocznego są… ćwiczenia i dieta.


Jak zacząć ćwiczyć w 2022?


Tak jak lubisz! Polubienie aktywności fizycznej to najlepsza metoda na to, żeby sport na stałe zawitał w Twoim życiu! To z kolei poskutkuje zmniejszeniem obwodu w pasie i poprawieniem Twojej odporności i samopoczucia. Wiemy, że dla niektórych z Was sama myśl o ćwiczeniach wywołuje na twarzy grymas niezadowolenia, jednak zaufajcie nam.

Po pierwsze — na świecie istnieje tyle różnych sportów i metod aktywności fizycznej, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Po drugie — uprawianie sportu powoduje wydzielanie się endorfin — hormonów szczęścia, które sprawiają, że od sportu można się uzależnić.

Chcesz żeby aktywność fizyczna na stałe zagościła w Twoim życiu w nadchodzącym roku? Musisz ćwiczyć na swoich zasadach — wtedy kiedy chcesz i tak jak chcesz. Dlatego nasi klienci często wysyłają nam podziękowania — posiadanie w domu bieżni, roweru stacjonarnego lub orbitreka umożliwia im trening w domowym zaciszu, o dowolnej porze i bez oceniającego wzroku osób z siłowni.


Jak zmienić nawyki żywieniowe w 2022?

 

Po pierwsze — wyrzuć ze swojego słownika pojęcie ‘dieta’. Jeśli zmiany mają zostać z Tobą na dłużej, musisz wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe. To właśnie restrykcyjne diety i ograniczanie do minimum ilości przyjmowanych kalorii stoją za większością niespełnionych postanowień noworocznych.

Zacznij od metody małych kroków i policz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie zmieniaj swoje posiłki na zdrowsze, zaczynając od śniadań i tydzień po tygodniu dokładaj kolejne zdrowe dania, aż cały Twój jadłospis będzie składał się z wartościowych produktów odżywczych, warzyw i owoców.

Celowo nie publikujemy tutaj gotowych jadłospisów czy przepisów na fit śniadania. Dieta zawsze musi być dopasowana do zapotrzebowania kalorycznego, stylu życia, alergii i upodobań danej osoby. Jeśli nie radzisz sobie z ułożeniem zdrowego planu żywienia, zachęcamy do skorzystania z konsultacji dietetycznych.

Trzymamy kciuki za Twoje postanowienia noworoczne! Nasza ekipa chętnie pomoże Wam dobrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń w domowym zaciszu, jeśli w 2022 chcesz osiągnąć szczupłą sylwetkę lub lepszą formę. Więcej motywacyjnych treści i wskazówek treningowych znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie. 

Szukasz porad dla początkujących biegaczy? Sprawdź nasz artykuł na blogu! 

 

 

 

Wysyłka 24h

Oferujemy szybką i ubezpieczoną wysyłkę kurierską w 24h.

Zwroty

Bezpieczne zwroty do 14 dni od momentu otrzymania produktu.

Gwarancja

Bezproblemowa 2-letnia gwarancja na wszystkie produkty.

Bezpieczne Zakupy

Bezpieczeństwo zakupów gwarantowane przez Certyfikat SSL.